Természetesnek tűnik, ha van egy kutyánk, játszunk vele, adunk neki enni, szeretgetjük. De a kutya nem olyan mint mi. Neki nem az az ennivaló jó ami nekünk. Ha azt szeretnénk, hogy sokáig egészséges legyen kedvencünk, egy picit oda kell figyelni.
Kölyökkutyák
A kis kölyökkutyák a születésük után 3-4 hétig naponta 10-12-szer szopnak, csakis az anyjuk táplálja. Ezután fokozatosan 2 hét alatt át lehet állni a szilárd táplálékra, de csakis kifejezetten számukra kapható JUNIOR tápra. Ez adja meg számukra a megfelelő tápanyagokat. Ellentétben a felnőtt kutyákkal, a gyomruk kisebb, így számukra a napi kalória bevitelt, a nap során három részre elosztva kell adni. Túlzott fogyasztás kárt tehet. A kölyökkutyák szervezete nem tudja a magas kalcium mennyiséget korlátozni, így a bélből felszívódó kalcium, csontosodási rendellenességet (csonthártyagyulladás, csípő vagy könyökizületi diszplázia) okozhat.
Növendék
4-10 hónapos korukban intenzív növekedési szakaszba lépnek. Ebben az időszakban nagyon fontos a helyes táplálkozás. Kis- és közepes termetű kutyák 10-szeresére, nagyobb termetű kutyák (pl: német dog) 130-szorosára növekednek. Ez az időszak fontos a fejlődésük szempontjából. Ezért kapható az ő részükre JUNIOR kutyatáp, ami fedezi a számukra szükséges tápanyagokat. A napi kalóriamennyiségüket 12 hónapos korukig két részletben kell eléjük tenni. A növekedési kor, kis- és közepes termetűeknél 1 éves korig fejeződik be, míg a nagyobb kutyáknál 1,5-2 éves korukig húzódik el.
Felnőtt kutyák
Termetüktől függően 1-2 éves korukban már felnőtteknek tekinthetőek. Ilyenkor már elegendő a napi egyszeri etetés. A kutyák a farkasoktól származnak. A farkasok ragadozók lévén nem biztos, hogy minden nap hozzájutnak a zsákmányhoz, ezért a gyomruk könnyen tágul. A kutyáknál is megmaradt ez a tulajdonság, ezért ne hagyjuk előtte az ételt folyamatosan, mert addig fogja enni amíg van. Ez elhízáshoz vezet.
Általánosságban elmondható, hogy egy átlagos méretű (15-35 kg) és aktivitású kutya annyit egyen meg dkg-ban egy nap, ahány kg a súlya. Nem igényel változatos étrendet. Ha változatos az étrendje, akkor a bélflóra nem tud egyensúlyba kerülni és ez hasmenést okozhat. Még akkor is hasmenése lehet, ha egy jobb minőségű eledelre váltunk. Ez nem azt jelenti, hogy nem megfelelő számára, hanem idő kell a bélnek, amíg átáll az új étekre.
Mivel minden kutya más aktivitású, méretű, korú, anyagcseréjű, fajtájú, stb., ki kell tapasztalni, hogy mennyi a számára elegendő ennivaló. Ebben szoktak iránymutatást adni a tápokon levő táblázatok. Azonban figyelnünk kell, milyen kondiban van kedvencünk. Ha szemmel láthatóak a bordái, akkor sovány. Ha körvonalazódik, és kézzel kitapinthatók a bordák, akkor ideális. Viszont, ha kézzel végig simítva az oldalát nem érezzük a bordákat, és a kontúrja is kezd gömbölyödni, akkor bizony túlsúlyos.
Lehetőleg ugyanabban a napszakban etessük. Mindegy, hogy száraz vagy nedves eledelt adunk neki, a lényeg, hogy teljes értékű legyen. Válasszunk egyet, és maradjunk is annál az egy fajtánál. A nedveset szívesebben fogyasztják. A kutyák állati fehérjét igényelnek, szénhidrátot, zsírt, vitaminokat, ásványi anyagokat, mikro- és makroelemeket.
Felnőtt kutyáknál olyan napszakot válasszunk etetésre, amikor utána már nincs rohangálás, játszás, ugyanis hajlamosak a gyomorcsavarodásra.
Idős kutyák
Kis- és közepes termetűeknél 9-10 éves kortól, nagytermetű kutyáknál 7-8 éves kortól mondható öregnek kedvencünk. Ahogy idősödik kedvencünk módosítanunk kell étrendjükön. Szembetűnő lehet, hogy egyre kövérkésebbé válik kutyánk, annak ellenére, hogy kevesebbet eszik, mint fiatalabb korában.
Mivel anyagcseréje lassul, mozgás mennyisége csökken, ezért kevesebb táplálékra van szüksége. Esetleg válasszunk kevesebb tápanyag tartalmú tápot.
Egy idős kutya energiaszükséglete akár 20%-kal is kevesebb lehet, mint felnőtt korában. Számukra kimondottan SENIOR táp javasolt, ami támogatja a porcokat és az ízületeket, tehermentesíti a veséket.
Amire figyelnünk kell:
- Ügyeljünk az energiabevitelre!
- Adjunk jó minőségű (prémium) fehérjét!
- Csökkentsük a zsírfelvételt!
- Bánjunk csínján a sóval!
- Adjunk több rostot!
- Kerüljük a cukrokat!
- Itassuk rendszeresen!
Kutyatáp
Az ausztrál állatvédők szerint (RSPCA), a kiegyensúlyozott étkezéshez a legmegfelelőbb egy teljes értékű szárazeledel, ami biztosítja mindazt a tápanyagokat, amire szükségük van a kutyáknak. Ne váltogassuk a száraztápokat, hagyjuk, hogy rááljon a szervezete, rendeződjön a bélflóra. Ha sűrűn váltogatjuk, hasmenést okozhat. Ne felejtsünk a táp mellé friss vizet tenni.
A kutyatáp akkor a megfelelő ha:
- legalább 15% HÚST tartalmaz
- ha szívesen fogyasztja a kutyus
- kevés, szagtalan, száraz, összeszedhető az ürüléke
Jutalomfalat
A kutya jutalomfalat alkalmas jutalmazásra, a szeretet kifejezésére, fogápolásra és egyúttal kellemes, tartalmas és „jóízű” elfoglaltságot is jelent kutyának. Apróbb falatok alkalmasak tanítás során jutalmazásra. Rágócsontok, rágórudak ápolják a fogakat, edzik a rágóizmokat. Mindenképp olvassuk el az összetevőket, mert a csomagolás elején lévő feliratok megtévesztők lehetnek. Kötelezően csak 4% húst kell tartalmaznia, ami elég csekély. Jutalomfalatokat úgy adjuk neki, hogy beleszámoljuk a napi adagba.
Házikoszt
Az ausztrál állatvédők szerint (RSPCA) házikosztot csak változatosságként adjuk kedvencünknek.
Nyershús
Csakis főzve adjuk (aujeszky betegség). A nyershúsok számtalan parazitát baktériumokat és vírusokat tartalmaznak. Ilyen a nyers sertéshússal, belsőséggel illetve minden testnedvével terjedő herpeszvírus. Míg az idősebb sertéseknél mindössze az állatok 1-2%-a pusztul el a fertőzéstől, ez az arány a kutyáknál 100 %-os.
Kenyér, burgonya
Semmi olyan dolgot nem tartalmaz, amire szüksége lenne, viszont megemésztenie már annál nehezebb.
Csokoládé
Tilos adni neki, bele is pusztulhat. A csokoládé és a kakaó is tartalmaz egy úgynevezett teobromin nevű vegyületet, amit az állat nagyon lassan tud emészteni, illetve kiválasztani. Kutyákban a teobromin felezési ideje 17 óra is lehet, ezalatt az idő alatt a mérgezés igen gyorsan be tud következni.
Csont
Csöves csontot egyik kutyának sem szabad adni, mert szilánkosra törik, ami megsértheti a beleket. A velős csont vastag fala miatt olyan erős, hogy a kutyák foga kitörhet. Csirke far-hát főzve etethető. Hat évesnél idősebb kutyáknak renyhébb bélműködés miatt nem javasolt csontot adni, mert székrekedést okozhat.
Ha tetszett, és további hasznos tartalomra vágysz, kattints ide.