Közeledik a hideg. Te hogy gondoskodsz kutyádról télen? Te mint gazdi, ha fázol felöltözöl, odabújsz a kandalló melegéhez, iszol egy jó forró teát. És kutyusod, hogy érzi magát ezeken a hideg napokon? Fontos, hogy ismerjük kedvencünk igényeit. Nézzük hát, mire kell odafigyelni, ha beköszönt a tél.
Különbséget kell tenni, hogy az állat a kinti- vagy a benti léthez szokott.
Odakint az élet
Táplálkozás
A kinti kutyák a tél közeledtével – még ha azt érezzük is, hogy meleg van (20 fok) -, elkezd felkészülni a hidegre. Megnő az étvágya, próbálja magára szedni a hideg ellen védelmet szolgáló zsírréteget. Energiaigénye kétszeresére nőhet. Erre szüksége is van, hogy a hőháztartását szabályozni tudja. Mivel több energiára lesz szüksége, megnő a kalória igénye. Ha látod, hogy még nagyon éhes, nyugodtan adhatsz neki. Ha a kutyád a tömegének a 2%-át kapta meg napi szinten, ezt fel lehet emelni 3%-ra. Mindig a teljes értékű, jó minőségű eledel a legmegfelelőbb, amit adhatsz kutyusodnak. Viszont, ha jön a hideg, akkor mindenképp csak jó minőségű ennivalót adj neki, hogy feltöltse magát a megfelelő vitaminokkal, ásványi anyagokkal, immunrendszere erős legyen. A fagyos, hideg időjárástól megfázhat, begyulladhat ízülete, ezért érdemes kiegészítésként ízületvédőt használni.
Kutyaház
Egy jó ház elengedhetetlen a kinti léthez, de lássuk milyen is az? Mivel a kutyádnak magának kell a saját testhőjével befűteni a házát, ezért nem jó, ha az túl nagy. Magassága akkora legyen, hogy az állat fel tudjon állni a házában, széle hossza pedig akkora, hogy összekuporodva kitöltse az alapterületet. A bejárata hőtárolás szempontjából annál jobb, minél kisebb, de legalább akkora legyen, hogy a kutya lehajtott fejjel be tudjon menni. Az ajtóra egy szőnyegdarabot tegyél, hogy szélvédett legyen. Ha már egyszer kutyusod bemelegítette a házát, akkor kár lenne veszni hagyni a meleget.
Egy kis kézügyességgel be tudod szigetelni a házát legalább 5cm-es barkácsáruházban kapható polisztirol vagy közetgyapot lapokkal. Erre még kell egy fedőréteg, hogy az időjárás (ha kívülre van rakva), vagy a kutyus (ha belülre van téve) meg ne egye. Erre pl.: rétegelt lemez, mdf, vagy osb lemez alkalmas. Arra figyelj, hogy alulról könnyen felfázhat, ezért emeld meg a házat kb. 5cm-rel. Persze attól még a kényelem is fontos, kell egy jó puha fekhely.
Szükséglet
Attól, hogy kint lakik kedvencünk, ugyanúgy szüksége van mozgásra, játszásra. A tél beköszöntével sokat tartózkodunk bent a lakásban, így még fontosabb, hogy a napi együttlétünk tartalmas kikapcsolódás legyen. A játék ápolja kapcsolatunkat, és könnyebb neki elviselni a telet. A mozgás segít, hogy átmozgassa izmait, és felmelegítse testét. Ha van rá mód engedd be az előszobába időnként, amíg átmelegszik.
A kényelmes meleg
Ha lakásban tartod kedvenced, tudnod kell, hogy Ő nem alkalmazkodik a hideghez, mint egy olyan kutya, aki kint lakik. A mozgásra viszont szüksége van a téli hidegekben is.
Kutyaruha
Mivel a tél közeledtével nem szednek magukra a benti kutyák plussz kilót, nem védi plusz réteg testüket. Tök jó kutyaruhákat lehet kapni. Amire figyelj, hogy ne csak a hátát fedje, hanem a hasát, mellkasát is. A hasukat kevés szőr fedi, ezért könnyebben felfázhatnak, főleg a szuka kutyák.
Akár kint, akár bent…
Szőrzet
Esős, havas, latyakos időben csomóssá válhat a szőre, összetapad, ami miatt nem fog olyan jól szigetelni. Ha sokáig loncsos marad, a ráfagyott hó jéggolyócskákká válik, és irritálni fogja. Ha nem szedjük le, hámsérülést okoz, ami gyulladáshoz vezethet. Ha kézzel már nem jön le könnyedén, langyos vízzel olvasztd fel, majd szárítsd meg.
Mancsok
Havazás után általában sóval, vagy vegyszerrel szokták szórni az utakat, ami a kutyád mancsát megmarhatja. Különféle cipőket gyártanak kutyák részére, ami vízhatlan, és védelmet nyújt a lábának. Lehet, hogy a te kutyusod nem szereti, nem tűri meg a lábán, ilyen esetben használhatsz mancsvédő krémet. Akár sétálás előtt be lehet kenni vazelinnel, amit utána le lehet mosni, így nem marja meg az útszóró só.
Ha tetszett, és további hasznos tartalomra vágysz, kattints ide.