Barion Pixel

Mindig amikor megyek kirándulni, állandóan ott motoszkál bennem, hogy mi van, ha belém fúródik egy KULLANCS? Visszataszító egy állat, nem csak azért, mert undorítónak tartom, de manapság egyre több a fertőzött közöttük. Sajnos magamon tapasztaltam, milyen tüneteket produkál egy fertőzés. Van rá megoldás, de ha szeretnénk elkerülni egy hosszadalmas küzdelmet, akkor oda kell egy kicsit figyelnünk.

De mit is okoz egy kullancs, ha fertőzött?

Lyme-kór

A borrelia burgdorferi nevű baktérium felelős érte. Akár évekig is tünetmentes lehet az ember, vagy kedvenced, és a tünet megjelenésekor sem a kullancsra gondolunk, mert már régen elfelejtettük. Más betegséggel összetéveszthetők, így nehéz kideríteni, mi a felelős ezekért a furcsa tünetekért.

És amit sokan nem tudnak (egy-némelyik orvos sem), hogy a csípés után nem mindig jelentkezik az a jellegzetes lyme-folt. Mellesleg nem csak a kullancs terjeszti a lyme-kórt, hanem egyéb zümmögő rovarok is.

Az emberre épp úgy veszélyes, mint a kutyusra. Csekély az esélye, hogy kutyáktól fertőződnénk meg, mert a felnőtt nőnemű kullancsok csak egyszer szívnak vért, utána ledobják magukat, hogy petét tudjanak rakni. A kifejlett hímnemű egyedek pedig miután belefúródtak egy emlősbe, nem váltanak gazdatestet.

Kutyababéziózis

kutyakullancs

dermacentor reticulatus (kutyakullancs)

Okozhatja a dermacentor reticulatus (kutyakullancs), és a rhipicephalus sanguineus (barna kullancs). Az egysejtű parazita a  vörösvértesteket fertőzi meg, ami vérszegénységhez vezet.

A legtöbb esetben a kullancsok nem okozzák a kedvtelésből tartott állatok betegségét, azonban néhány kedvezőtlen tünetet kell figyelni:

  • bágyadtság, levertség, étvágytalanság
  • magas láz (39,5C-fok végbélben)
  • sötét vizelet (sötét sárgától, narancsos-rozsdáson át a sötét barnáig)
  • nyálkahártya sápadtság a szem alatt
  • nyirokcsomók fájdalommentes duzzanata (állkapocs alatt)
  • spontán véraláfutás (kis poharat rányomva nem fehéredik ki)

A babéziózis legfőbb időszakai a tavasz és az ősz, de hűvös nyarakon és enyhe teleken is gyakori.

Fertőzés esetén a kutya állapota rohamosan romlik. Kezelés nélkül az állat pár nap alatt elpusztul veseelégtelenségben. A betegség kezelése után nem szerez immunitást az állat.

A legenyhébb gyanús tünet esetén is azonnal keresd fel az állatorvosodat.

A betegség kezdeti stádiumában összetéveszthető más betegségekkel. Fel kell hívni az állatorvos figyelmét az esetleges kullancscsípésre. Mikor már egyértelművé váltak a tünetek, gyakran már késő. Fontos, hogy  ha a kutyád egy kirándulás után nem sokkal bágyadt, levert, javasolt az állatorvosi vizsgálat, még akkor is, ha nem találunk kullancsot a testében, mert lehet, hogy befejezte a táplálkozást és lepottyant.

Érdekesség, hogy a fertőzött kullancs a vérszívás megkezdésekor még nem azonnal fertőz. Ilyenkor ugyanis még nem alkalmas, nincs olyan szerkezeti állapotban, hogy megfertőzze az állatot. Majd csak a vérszívás során alakul át a baktérium. Így az első 24 órában még kicsi a valószínűsége a kórokozó átjutására a szervezetbe. Ahogy telik az idő, egyre nagyobb az esély a fertőzésre, 72 óra múltán már szinte teljesen biztos.

Vírusos agyvelő- ás agyhártyagyulladás

A közönséges kullancs (Ixodes ricinus) terjeszti. Okozója  egy vírus. A nyár eleji agyvelő- és agyhártyagyulladás idegrendszeri zavarokat okoz, kutyában rendszerint tünetmentes marad a fertőzés. Esetenként kutyáknál is felléphetnek tünetek, különösen akkor, ha az állatnak le van gyengülve az immunrendszere a fertőzés idején.

Mit tegyünk kullancscsípés ellen?

Ne aggódj! Szerencsére ma már többféle lehetőség van, ami segíthet. Nem 100% egyik megoldás sem, de nagy megnyugvást ad, ha valamelyik módszert alkalmazzuk.

Ilyen is olyan is

kutyanyakörvek:

Kétféle nyakörv létezik. Lehet riasztó vagy irtó. A riasztó hatóanyagai távol tartják az élősködőket a kedvencünktől, de ha mégis az kutyánk testére kerülne, akkor azt nem pusztítja el. Ezzel szemben a kullancsirtó nyakörvek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek bejutnak a parazita testébe, és elpusztítja azokat, még akkor is, ha már belefúródott.

cseppek: (spoton)

A szétválasztott szőr közé a bőrre kell kenni, a gerinc mentén több helyre. Lehetőleg 1-2 napig nem fürdessük, és a gyerkőcöket is tartsuk távol, ne simizzék ez idő alatt. Talán ezért is jobb a következő.

rágótabletták:

Vényre kaphatóak. Ízesítik a tablettákat, így kutyák szívesen megeszik. Hatása háromszor hosszabb ideig tart, mint a spot on készítményeké. A védelem fél nap alatt kialakul, és 5-8 hétig is kitartanak. Hatása maradéktalan rendszeresen kozmetikázott, fürdetett vagy úsztatott kutyák esetében is.

Érdemes tudni, hogy a hatóság által engedélyezett termék csomagolásán minden esetben megtalálható a forgalomba hozatali engedély száma [például: 3216/1/12/ NÉBIH ÁTI (100 ml)] (Hivatkozási névként a NÉBIH ÁTI helyett még az ÁOGYTI vagy MgSzH betűsor is előfordulhat.) Ennek a számnak a megléte a garancia arra, hogy a terméket a hatóság ellenőrzi, azaz, hogy azt engedélyezték, vizsgálták, és folyamatosan figyelemmel kísérik az előnyeit és kockázatait.

Le vele!

Bármit is választasz, ha találsz a kutyusodban kullancsot, meg kell szabadulni tőle. Sok féle praktikát olvasni ezzel kapcsolatban, én arra esküszöm, hogy minél előbb kiveszem annál jobb, de nem bügyürgetve, tekerve, fullasztva, hanem egyszerűen egy kiszedőkannállal. Nem gond, ha benne marad a feje, a teste a lényeg, hogy az minél előbb kijöjjön. Ha kijött a kullancs, én nem szoktam eldobni, elteszem és csinálok egy tesztet. Persze ha egyszerre sok van benne, akkor egy kicsit drága lenne, de ha nem akarunk aggódni, akkor kibírható. A patikában szoktam venni tesztet, ami pár perc alatt kimutatja, ha fertőzött volt a nyavalyás. Ha feltőzött volt, az még nem jelenti azt, hogy át is adta a kyutyánknak.

Biztos ami biztos

Azért jó, ha megbizonyosodunk a fertőzésről, mert például a lyme-kór antibiotikum kúrával kezelhető. Viszont tudomást sem véve róla, több év elteltével is tünetmentes lehet a kutya, amíg meg nem jelennek a gondok. Minél régebbi a fertőzés, annál nehezebb kiírtani a bacit.

Szuperman

Szoktuk hallani, hogy az a földről és a  fákról ugrálnak az emberre. Persze! Mint szuperman. És igen. Igaz, hogy nem a fákról, de a cserjékről igen is ugranak. Ők a vak kullancsok. A szemmel rendelkező egyedek a talajról, fűszálakról másznak fel.

Ha idáig elolvastad, te egy felelős és tudatos Gazdi vagy akinél jó kezekben van kutyusod. Szép napot!