Barion Pixel

A mai járványhelyzetben sok kétség merül fel a koronavírussal kapcsolatban, sokan féltik a háziállataikat, viszont az információ igencsak kevés. Kutatások, laboratóriumi vizsgálatok segítségével tisztábban láthatjuk, hogy mégis mennyire veszélyes kedvencünkre nézve a Covid19.

Az American Veterinary Medical Foundation (AVMF) az Amerikai Állatogyógyászati És Orvosi Alapítvány oldalán olvashatjuk, hogy a súlyos akut légzőszervi megbetegedést okozó koronavírust először 2019 decemberében detektálták Kínában, Wuhan-tartományban.

2003-ban a SARS-CoV járvány idején kutyákban és macskákban is kimutatták a fertőzést, de a SARS-CoV2 (Covid19) esetében kevésbé ismert volt a háziállatokra való érzékenység. A Covid19 járvány első 6 hónapjában kevesebb, mint 20 háziállat bizonyult pozitívnak a WHO szerint, annak ellenére, hogy a pozitív esetek száma embereknél meghaladta a 7 milliót.

A SARS-CoV2 pozitív eredményt mutató néhány háziállat eddigi bizonyítékai azt mutatják, hogy ezek a fertőzések a COVID19-ben szenvedőkkel való szoros kapcsolat eredményeként alakultak ki.

A vírus elsődleges átvitelének módja, a személyről-személyre való terjedés.

További bizonyíték arra nézve, hogy a háziállatok természetes körülmények között csak ritkán fertőződtek SARS-CoV2-vel, két amerikai laboratóriumtól is származnak adatok. A tesztek kidolgozása és validálása során minden laboratórium, kutyákból és macskákból származó minták ezreit értékelte negatívként.

Ezek a példányok az USA-ban, Dél-Koreában, Kanadában és Európában található háziállatoktól származnak, azokról a helyekről is, ahol nagy számban volt emberi COVID19 eset.

2020 Június 2-án jelentette be USA az első pozitív esetet kutyáknál.

Az USA-ban az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumában jegyzik azoknak az állatoknak a számát, amelyek pozitív tesztet eredményeztek, és e szerint 2020 szeptember 25-én a fertőzött kutyák száma mindössze 21 darab volt.

Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az állatok jelentős szerepet játszanának a SARS-CoV2 terjedésében.

Az eddig rendelkezésre álló információk alapján a COVID-19 kutyáról emberekre történő terjesztésének kockázatát alacsonynak tartják.

Ezért nincs semmi oka annak, hogy a háziállatokat eltávolításuk azokból az otthonokból, ahol azonosították a COVID-19-et, feltéve, ha magát a háziállatot nem lehet megfelelően gondozni.


Ha tetszett, és további hasznos tartalomra vágysz, kattints ide.