Barion Pixel
Szobatisztaság

Biztos te is szeretnéd, hogy környezeted tiszta maradjon, és a kis kedvenced is jól érezze magát. Nézzük, mit is kell tenni, hogy minden flottul menjen!

Kölyökkutya szobatisztaságra nevelése

Kölyök- és fiatal kutyusoknál természetes, hogy amíg nem tanítjuk meg neki, hol szabad elvégeznie a dolgát, addig mindenhová piszkítani fog. De mit lehetne tenni, hogy szobatiszta legyen? Egyszerűbb mint gondolnád, viszont ami fontos, az a kitartás, és a következetesség. Nézzük a lépéseket.

Ahhoz, hogy változtatni tudjál a rossz szokásokon, ismerned kell a kutyusodat, és figyelned kell a jeleket. A kölyökkutyák csak rövid ideig képesek visszatartani a vizeletüket. Ha elmész otthonról pl: dolgozni, és több órára egyedül marad kedvenced, akkor nagy a valószínűsége, hogy amikor hazaérsz, várni fog otthon egy kis csomag.

Semmiképp ne dorgáld meg, ugyanis nem fogja tudni, hogy miért kapta a leszidást. Ha tetten érted, ne mérgesen közelíts felé, hanem egy NEM SZABAD vezényszóval vidd a megfelelő helyre.

Lépések:

1. Figyelni a jeleket

Mivel a kölyökkutyák nem tudják sokáig visszatartani a vizeletet, figyeld a jeleket. Mielőtt elvégezné szükségletét, keresi a helyet, hová is végezhetné. Ilyenkor még van idő kivinni.

  • -ha köröz,
  • -lehajtott fejjel szaglász
  • -nyugtalan
  • -nyöszörög,

Ez annak a jele, hogy szeretné elvégezni a dolgát. Legyen egy kijelölt hely, vagy a lakásban, vagy házon kívül. Ha bent alakítasz ki egy helyet, lehet kapni kutyapelenka alátétet. Ez kiválóan alkalmas arra, hogy felszívja a nedvességet, és magában tartsa a szagokat. Az alátétet időnként tedd egyre közelebb az ajtóhoz, majd végül kívülre, úgy, hogy lássa ezentúl kint találja. Türelem, lesznek még balesetek, de lassacskán szobatiszta lesz, megszokja, hogy az a hely ahová pisilhet, kakilhat, az bizony kint van.

2. Napirend

Érdemes egy napirendet kialakítani. A kutyusok evés, alvás, játék után érzik szükségét a vécézésnek. Figyeld meg a szokásait, és írd le egy füzetbe, így tudni fogod mire számíts. Itt egy általános napirend, de úgy formálhatod, hogy hozzád is igazodjon.

napirend

Ha betartod, és rendszeresen ugyanabban az időpontokban viszed ki, hozzászokik, és meg fogja várni, amíg hazaérsz.

3. Korrigálás

Ha látod, hogy rossz helyre akar pisilni, vagy kakilni, mond neki, hogy NEM SZABAD, és vidd a megfelelő helyre. Az alátétre, vagy házon kívülre. Ha a kert egy bizonyos pontjára szeretnéd szoktatni, pórázzal vidd ki.  Ha mindig ugyanarra a helyre ürít könnyebb feltakarítani, és nem lesznek meglepetés csomagok.

4.Tisztítás, szagtalanítás

Ha esetleg lakáson belül végezte el szükségletét, alaposan takarítsd fel. A szag támpontot nyújt neki, így legközelebb is oda akar majd piszkítani. Használj olyan szagtalanítót, ami után nem érezhet késztetést, hogy ugyanoda végezze el dolgát. Ha a szőnyeg olyan lett, érdemes tisztítás után szagtalanítani is. Ehhez használj szódabikarbóna-ecet-víz keverékét, ami egyszerű, hatékony, és környezetkímélő megoldás.

5. Pozitív megerősítés

Minden olyan esetben, amikor jó helyre végzi el dolgát, dicsérd meg, de csak miután végzett, addig hagyd nyugodtan. 4-5 hónapos korára 3-5 órás szobatisztaság várható, egy éves korára pedig 8-9 óra. Hosszú időnek tűnik, míg idáig eljutsz, de gondolj bele, hogy a következő 10-15 év milyen kényelmesen fog telni.

6. Örömpisi

Ha nagyon örül, amikor hazaérsz, előfordulhat, hogy becsurran neki. Semmi gond. Amikor hazaérsz, várd meg, amíg megnyugszik, és csak utána bújj hozzá, így elkerülhető a becsurranás.

Felnőtt kutya

Szobatiszta kutya

Ha esetleg felnőtt kutya kerül hozzád, aki még nem szobatiszta, több odafigyelést igényel, és türelmet. A berögzött rossz szokások megváltoztatásához több hónap kitartó munka szükséges. Ha hazaérve, csak a produktummal találkozol, nem szabad leszidni, és nem szabad az orrát belenyomni a piszkába. Nem fogja érteni, mit nem csinált jól, hiába néz megbánóan.

Ha ezt tapasztalod, az azt jelenti, hogy még nincs kész a tanítása.

Ha már szobatiszta volt kutyád és bepisil, vagy bekakil, több válasz is lehet a miértjére. Egészségügyi probléma, vizelettartási probléma (inkontinencia). Esetleg változás állt be a kutya életében, így lehetnek lelki okai is. Próbáld kideríteni honnan gyökerezik a probléma. Ha nem jössz rá mi is lehet, fordulj állatorvoshoz.

Akár fiatal akár idős…

Szobatiszta kutya

Ha az ajtó közelében történt a baleset, valószínű, hogy ki akart menni.

Ha hazaérve sétáltatásból történik a baleset, valószínű, hogy szorongás miatt történt. Szorongás alatt a záróizom összezár, és amikor hazaérve megnyugszik, megkönnyebbül, és már nem tudja tovább tartani.

Olyan helyet keress neki, ahol biztonságban érzi magát, így nyugodtan tudja elvégezni dolgát.

Sok sikert és kitartás!

Ha tetszett, kattints a megosztásra.